História VIA MAGNA Prešov

Vítame Vás v reštaurácii a kaviarni VIA MAGNA v Prešove.

Dovoľte nám v úvode krátko Vás previesť históriou kráľovsko-cisárskej poštovo-obchodnej cesty VIA MAGNA, na ktorej jednou zo zastávok bolo aj naše mesto – Prešov.
Historická kráľovsko-cisárska poštová a obchodná cesta, ktorá prechádzala i územím Slovenska, siaha až do obdobia tureckých vojen. Po porážke uhorského kráľa Ľudovíta II. v bitke pri Moháči sa tureckým vojskám otvorila cesta i na naše územie. Keď na uprázdnený uhorský trón nastúpil Ferdinand I. Habsburský (1526 – 1564), chýbalo mu spojenie medzi Viedňou a mestami v Hornom Uhorsku a Sedmohradsku. Dal príkaz na vypracovanie projektu poštovo-obchodnej cesty VIA MAGNA (Veľká cesta). Trasa viedla cez Viedeň – Bratislavu – Trnavu – Prievidzu – Ružomberok – Poprad – Levoču – PREŠOV – Košice – Sobrance, na Ukrajinu do Maďarska a končila v Rumunsku. Bola to najdlhšia poštovo-obchodná cesta, merala vyše 1 000 km, pričom 496 km viedlo Slovenskom.


..nuž zastavte sa aj Vy na svojej „Veľkej Ceste“ životom; vychutnajte chvíľu, načúvajte, a zamyslite sa nad tým, čo všetko Vám život práve dáva. Pretože niečo zo života si ponecháte, niečo rozdáte medzi svojich najbližších, ale pozor; ani jediný tep srdca sa v ňom neopakuje..  

Vychutnajte a prežite preto aj tento príjemný okamih, či večer, strávený u nás.  

Reštaurácia a kaviareň Via Magna
Hlavná 27,
080 01 Prešov
(vchod aj z Jarkovej ulice 31)
Mobil: 0905 502 374
Tel.: +421517720435
E-mail: viamagna1@gmail.com

Aktuálne akcie: